Gminne dożynki gminy Baranów Sandomierski

Rolnicy z gminy Baranów Sandomierski 25 sierpnia świętowali zakończenie żniw i dziękowali za plony. Gospodarzem gminnych dożynek był Suchorzów. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta polowa na placu dożynkowym. Podczas części obrzędowej uczestnicy uroczystości podzielili się chlebem – najważniejszym symbolem święta plonów. To tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Potem nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych uplecionych z kłosów zboża, kwiatów i owoców, które są symbolem wdzięczności za tegoroczne plony oraz przekazanie wiechy kolejnej miejscowości.

W tym wyjątkowym czasie dziękuję wszystkim rolnikom za niezwykle ciężką pracę, codzienne poświęcenie i wysiłek dzięki, któremu każdego dnia możemy zasiadać przy stole, na którym nie brakuje owocu Waszej ciężkiej pracy – chleba. Dziękuję.

Gratuluję gminie Baranów Sandomierski wspaniałej organizacji dożynek i serdecznie dziękuję za zaproszenie.

Zawody Nordic Walking Środowiskowych Domów Samopomocy

Już po raz XI zorganizowano zawody Nordic Walking Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. W tym roku spotkanie w Kolbuszowej odbyło się pod hasłem „U progu jesieni”. W zawodach wzięło udział 26 Środowiskowych Domów Samopomocy.

Serdecznie gratuluję organizacji wspaniałej imprezy. Dziękuję za podjęcie trudu rywalizacji sportowej oraz za wspaniała atmosferę podczas zawodów.

Do zobaczenia na trasie za rok.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Bliznem

Środowiskowy Dom Samopomocy w Bojanowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Brzostek

Środowiskowy Dom Samopomocy w Cieszanowie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Jelnej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dynowie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Knapach

ŚDS Lesko

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubaczowie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Mielcu Środowiskowy Dom Samopomocy w Nisku

Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Wsi

Środowiskowy Dom Samopomocy w Ropczycach

Środowiskowy Dom Samopomocy w Rzeszowie

ŚDS Sieniawa

Środowiskowy Dom Samopomocy w Sarzynie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Spiach

Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Raniżowskiej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu

Caritas Diecezji Rzeszowskiej Środowiskowy Dom Samopomocy

Środowiskowy Dom Samopomocy w Stalowej Woli 2

Środowiskowy Dom Samopomocy w Sokołowie Małopolskim

Środowiskowy Dom Samopomocy Woliczka

Caritas Diecezji Rzeszowskiej ŚDS w Wysokiej Głogowskiej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kolbuszowej

Dożynki gminy Majdan Królewski

W Majdanie Królewskim w niedzielę (25 sierpnia) odbyły się dożynki gminne, które zgromadziły liczne grono mieszkańców i gości. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15.00 Mszą Świętą w kościele parafialnym. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerowali w barwnym korowodzie dożynkowym na plac przy ul. Kozłowieckich, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek i rozpoczął się piękny program artystyczny. Na scenie zaprezentowała się Parafialna Orkiestra Dęta z Komorowa, a także mażoretki oraz zespół Królewiacy.

Z całego serca dziękuję za obecność, wspólne świętowanie i otrzymany podczas dożynek chleb. Rolnikom składam podziękowania za ciężką pracę i poświęcenie. Za dary Waszych rąk raz jeszcze dziękuję. Niech Wasz trud będzie zawsze doceniany i należycie wynagradzany, a opieka i błogosławieństwo Boże nigdy Was nie opuszcza.

Nowe drogi w Porębach Dymarskich

W Porębach Dymarskich odbyło się uroczyste poświęcenie oraz oddanie do użytku dwóch nowych dróg, które zostały wybudowane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład przy współfinansowaniu Lasów Państwowych. Inicjatywa ta była wspierana przez Mieszkańców miejscowości oraz Panią Sołtys Teresę Maciąg, Radę Sołecką i radnego Stanisława Siębora.

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia dróg przez Księdza Proboszcza Krzysztofa Wielgosza, w obecności Mieszkańców wsi. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele samorządu, w tym Radna Sejmiku Wojewódzkiego Ewa Draus, Wójt Gminy Bernadetta Wolak-Posłuszny wraz z Zastępcą Marianem Posłusznym i wieloletni Wójt Gminy Cmolas Eugeniusz Galek. Obecni byli również lokalni działacze z Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz radni poprzednich kadencji. Wydarzenie to uświetnili motocykliści międzynarodowego klubu „Knight Riders” i „Krokodyle znad Nilu”.

W ramach Funduszu Polski Ład zrealizowano dwa kluczowe projekty drogowe w Porębach Dymarskich:

Przebudowa drogi gminnej Grabie-Poręby Dymarskie i

Przebudowa drogi Wielkie Pole-Gutowiec.

Budowa tych dróg była istotna dla mieszkańców, szczególnie ze względu na rozproszoną zabudowę wsi.

W tym miejscu dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za program Polski Ład, dzięki któremu była możliwość sfinansowania dróg nawet w tak małych miejscowościach jak Poręby Dymarskie.

Ogromna tragedia i niesamowicie smutny dzień dla polskiego świata pożarnictwa

Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci dwóch strażaków, biorących udział w akcji gaszenia kamienicy w Poznaniu.

Rodzinie, bliskim, współpracownikom, przyjaciołom i przełożonym ofiar składam najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia.

Niech dobry Bóg i Święty Florian ma w opiece ich najbliższych w tych niezwykle trudnych chwilach, a im da wieczny odpoczynek i zbawienie.

Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP
Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków
Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej

Święto Kłosa w gminie Raniżów

W dniu 18 sierpnia 2024 roku w miejscowości Wola Raniżowska odbyły się tegoroczne dożynki pn. „ Święto Kłosa” rozpoczęte

dziękczynną Mszą Świętą w kościele pw. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Woli Raniżowskiej. Podczas nabożeństwa zostały poświęcone wieńce i chleb. Dalsze uroczystości odbyły się na placu w Woli Raniżowskiej, gdzie nastąpiło przecięcie wstęgi, poświęcenie i oddanie do użytku zrewitalizowanego placu i sceny widowiskowej. Bardzo się cieszę, że mogłem przyczynić się do tego, by gmina Raniżów na to przedsięwzięcie otrzymała dofinansowanie z programu Polski Ład w wysokości 2,5 mln zł. Życzę, by inwestycja dobrze służyła przez wiele lat będąc miejscem rozwoju kultury i realizacji artystycznych wydarzeń.

W tym wyjątkowym czasie serdecznie dziękuję rolnikom za całoroczny trud, ciężką codzienną pracę, przywiązanie do ziemi, poświęcenie i nieustanną troskę o jak najlepsze plony, z których wszyscy korzystamy.

Życzę abyście każdego roku mogli cieszyć się ze sprzyjającej pogody, wysokich plonów oraz dobrego zdrowia. Niech Wasz trud będzie zawsze doceniany i należycie wynagradzany, a opieka i błogosławieństwo Boże nigdy Was nie opuszcza.

Uroczystości dożynkowe w gminie Przecław

W sobotę, 17 sierpnia, na terenach zielonych przy Domu Kultury w Przecławiu odbyły się Dożynki Gminy Przecław, których tegorocznym gospodarzem było sołectwo Błonie. To wyjątkowe święto, będące hołdem dla rolników za ich ciężką pracę, przyciągnęło licznych mieszkańców i gości z całej gminy i nie tylko. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przejechali w barwnym korowodzie dożynkowym na tereny zielone przy Domu Kultury, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów. Jednym z najważniejszych momentów była prezentacja wieńców dożynkowych, które zachwyciły swoją różnorodnością i starannością wykonania . Pierwsze miejsce w konkursie zajęło Sołectwo Tuszyma, drugie Sołectwo Zaborcze, a trzecie Sołectwo Rzemień. Wyróżnienia otrzymały Sołectwo Wylów oraz Sołectwo Biały Bór. Serdecznie gratuluję i dziękuję za ogrom pracy włożony w przygotowanie przepięknych wieńców.

Dziękuję za wspólne świętowanie i kultywowanie tradycji dożynkowej, która przypomina, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Za dary Waszych rąk, za owoce Waszego trudu, jakże ciężkiego i mozolnego, składam Wam słowa najwyższego uznania.

Dożynki w gminie Kolbuszowa

W niedzielę 18 sierpnia w gminie Kolbuszowa obchodzono święto plonów. W tym roku uroczystości zorganizowano na terenie stadionu miejskiego w Kolbuszowej. Wydarzenie rozpoczęła msza św. polowa odprawiona w intencji rolników i producentów żywności. Podczas nabożeństwa nastąpiło poświęcenie chleba oraz wieńców dożynkowych. Następnie starostowie dożynek Bogusława i Zbigniew Pas z Domatkowa przekazali chleby z tegorocznych zbiorów. Z całego serca dziękuję za ten owoc pracy, który ma dla mnie wyjątkowe znaczenie.

Tego dnia, tradycyjnie już, zespoły sołeckie zaprezentowały i ośpiewały przygotowane wieńce dożynkowe. Dla sołtysów przeprowadzono również quiz wiedzy o swojej miejscowości oraz obrzędach dożynkowych. Tytuł mistrza quizu dożynkowego zdobył sołtys Kolbuszowej Górnej Jan Fryc. Serdecznie gratuluję.

Dożynki w gminie Kolbuszowa były wyjątkowym wydarzeniem, przepełnionym duchem tradycji, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników. Dziękuję serdecznie wszystkim za obecność i wspólne świętowanie. W tym wyjątkowym czasie zbioru plonów chylę czoło przed wszystkimi rolnikami. Dziękuję Wam za ogromny wysiłek i poświęcenie. Z Waszej codziennej pracy czerpie każdy z nas. Serdecznie dziękuję.

Święto plonów w gminie Niwiska

Tegoroczne dożynki w gminie Niwiska rozpoczęła 11 sierpnia w kościele pw. Św. Mikołaja w Niwiskach dziękczynna Msza Święta za tegoroczne zbiory, podczas której zostały poświęcone wieńce i chleb.

Dalsza część uroczystości została zorganizowana w sołectwie Hucisko. W programie dożynek nie zabrakło występów grup wieńcowych z poszczególnych sołectw. Na scenie prezentowały się kolejne sołectwa z przyśpiewkami i pięknymi wieńcami.

W tym wyjątkowym czasie dziękuję wszystkim rolnikom za niezwykle ciężką pracę, codzienne poświęcenie, wysiłek, dzięki któremu każdego dnia możemy zasiadać przy stole, na którym nie brakuje owocu Waszej ciężkiej pracy, tego co najważniejsze – chleba. Za taki piękny bochen chleba, który otrzymałem od gospodarzy dożynek wsi Hucisko, jeszcze raz bardzo dziękuję.

Serdecznie gratuluję bardzo dobrej organizacji święta plonów i podtrzymywania przepięknej tradycji.

Uroczysta przysięga wojskowa w Nowej Dębie

Na Placu mjr. Jana Gryczmana w Nowej Dębie 10 sierpnia odbyła się uroczysta przysięga wojskowa, podczas której 47 ochotników Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej zakończyło 28-dniowe szkolenie podstawowe prowadzone przez 18. Pułk Artylerii.

Składam serdeczne podziękowania za rzetelną i sumienną pracę, patriotyzm, odwagę, heroizm i gotowość do obrony wolności i niepodległości kraju. Niech służba Ojczyźnie przynosi Wam zadowolenie, zasłużony szacunek i uznanie.