25 lat dla Was, czyli srebrne wesele Korso

Mija dokładnie ćwierć wieku od momentu powołania do życia agencji wydawniczej „Korso”. Jak podkreślają specjaliści rynku mediów prasowych, to właśnie mieleckie Korso jest jednym z najstarszych tytułów, a także jednym z najważniejszych w kraju. Powstało zaraz po upadku komunizmu w Polsce. Po to, by służyć lokalnej społeczności. Srebrny jubileusz Korso odbył się w ostatni piątek, 21 października, w Karczmie Polskiej w Mielcu.

 

Jubileuszowa gala Korso zgromadziła wielu zacnych gości i przyjaciół wydawnictwa. Włodarzy województwa podkarpackiego, powiatu, posłów ziemi mieleckiej i kolbuszowskiej. Przedstawicieli miasta Mielca, powiatu i jednostek powiatowych także największych organizacji pozarządowych. Na gali pojawiły się także władze Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Warto podkreślić, że Korso powstało dokładnie w tym samym czasie, co mielecka strefa ekonomiczna.

Nie mogło być gali jubileuszowej bez pracowników wydawnictwa. Tych obecnych i tych, który już w Korso nie pracują. Gościliśmy także rzeczników prasowych różnych instytucji, z którymi współpracujemy w codziennej pracy redaktorskiej. Nie zawiedli też lokalni biznesmeni. Mieliśmy wyjątkowych gości: przedstawicieli Stowarzyszenia Gazet Lokalnych i Izby Wydawców Prasy.

 

Przyjaciele z Podhala

 

Galę poprowadzili dyrektor wydawnictwa AWR Korso, Anna Mokrzycka, i Jerzy Jurecki, twórca i wydawca Tygodnika Podhalańskiego, „Dziennikarz Roku” (nagroda przyznana w 2012).

O tym, jak zmieniała i rozwijała się gazeta na przełomie tych 25 lat, opowiedział ten, który wie o niej najwięcej, ten, który nazywany jest ojcem chrzestnym mieleckich niezależnych mediów, ten, który od samego początku istnienia wydawnictwa jest jej prezesem, Bogdan Rojkowicz. – Mówiąc o historii tego wydawnictwa, warto wspomnieć jego początki. Jak mówi Biblia, na początku był chaos i tak też było w przypadku Korso. Tutaj warto wspomnieć pamiętny 1991 rok. Grupa dwunastu śmiałków założyła Agencję Informacyjno-Reklamową „AIR PRESS”. Dzisiaj ta agencja nazywa się Korso. Pierwsza nazwa wydawnictwa nawiązywała do tradycji lotniczych Mielca. Tak się wtedy złożyło, że zostałem pierwszym prezesem i tak pełnię tę funkcję do dnia dzisiejszego. Rozpoczęliśmy wtedy dosyć niepewnie. Wiedzieliśmy, że po obradach „Okrągłego Stołu” nie będzie łatwo. Wiedzieliśmy tylko jedno, że trzeba i nawet należy marzyć. To były takie czasy, gdzie wreszcie zaczęliśmy marzyć o lepszym jutrze. Wtedy naszym marzeniem było tylko jedno, żeby to nasze Korso przetrwało 10 lat. Potem Korso zaczęło się rozwijać. Przeszło rewolucję technologiczną. Dziś Korso jest zarówno w wydaniu prasowym, jak i w internecie. Wszystkim, którzy mieli zaszczyt pracować w Korso, chciałbym bardzo serdecznie podziękować. To, co zostało stworzone, to był efekt wspólnej pracy. Chciałbym, żeby przez następne 25 lat również tak dobrze układała się współpraca z naszymi partnerami, czego sobie i wszystkim naszym przyjaciołom serdecznie życzę – powiedział w okolicznościowym przemówieniu Bogdan Rojkowicz, prezes Agencji Wydawniczo-Reklamowej Korso.

 

Korso o nich pisało i pisze

 

Goście obejrzeli film, na którym marszałek Władysław Ortyl, starosta Zbigniew Tymuła, wiceprezydent Jan Myśliwiec oraz Urszula Chmura, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mielcu opowiedzieli o współpracy z redakcją. Przy mównicy obecny podczas gali marszałek wspominał, jak pamięta Korso i jak jego osoba na przestrzeni lat prezentowana była na łamach gazety. Przypomnijmy również, że Władysław Ortyl jest laureatem plebiscytu Mielczanin Roku organizowanego przez Korso. Z kolei Józef Witek, również Mielczanin Roku, oprócz kilku historycznych ciekawostek przygotował piosenkę o Korso, którą zaśpiewał razem z gośćmi. Piotr Durak, były dziennikarz naszej redakcji, przedstawił publikację „25 lat Korso”, której jest głównym autorem. Zdradził, skąd nazwa Korso, opowiedział o tym, jak wyglądała praca nad książką. Opowiedział też o tym, jak wygląda praca redakcji od kuchni i o tym, że Korso to nie tylko newsroom, ale dział graficzny, dział marketingu, korekta i sztab współpracowników.

 

Nie tylko gazeta

 

Korso nie tylko wydaje gazetę, nie tylko ma swoje oddziały w Kolbuszowej i w Sanoku, ale także wydało „Encyklopedię Miasta Mielca” i „Przewodnik po Ziemi Mieleckiej”. Od lat organizuje takie konkursy i plebiscyty jak wspomniany Mielczanin Roku, Sportowiec Roku, Miss Mielca, a także Mała Miss Mały Mister, Super Sołtys, Super Strażacy, Super Gospodynie. Dziennikarze organizowali „Korsomanie” i współorganizowali „Pikniki Country”. Zdradził to kolejny film przygotowany z okazji jubileuszu. Nasi goście podczas gali dostali zadanie specjalne. Na portalu korso.pl odnaleźć datę kolejnego finału konkursu Miss Mielca. Zwycięzca otrzymał czterotomową Encyklopedię Miasta Mielca. A my, tym, którzy jeszcze nie wiedzą, przypominamy, że Miss Mielca 2017 odbędzie się 29 stycznia. Maciej Hoffman, dyrektor Generalny Izby Wydawców Prasy i Ryszard Pajura ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych i dębickiego „Obserwatora Lokalnego” w kilku słowach wspomnieli o tym, jaką rolę odgrywa Korso w organizacjach, do których należy od lat. Słowa uznania dla wydawnictwa wyrazili również nasi goście. Podziękowania za zaufanie i wsparcie w codziennej pracy prezesowi wydawnictwa Bogdanowi Rojkowiczowi i wiceprezes Sabinie Kozioł przekazały redaktor naczelne, z Mielca Monika Świetlińska, z Kolbuszowej Joanna Serafin i z Sanoka Sabina Tworek.