Doroczne święto rolnicze rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele w Ślęzakach. Po niej korowód z kopkami i zaproszeni goście udali się na stadion w Dąbrowicy, gdzie odbyła się część obrzędowa. Gości powitali burmistrz Marek Mazur i sołtys Grzegorz Chmielowiec. Jak każe zwyczaj, gospodarze wraz z gośćmi: posłem Zbigniewem Chmielowcem, radną województwa Ewą Draus oraz wicestarostą Krzysztofem Pitrą podzielili chleb i rozdali go wszystkim uczestnikom dożynek. Następnie na scenę zaproszeni zostali rolnicy, którzy na wniosek burmistrza odznaczeni zostali przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi honorowymi medalami „Zasłużony Dla Rolnictwa”. Otrzymali je Tadeusz Cebula z Dąbrowicy i Jan Klich ze Ślęzaków.
13 sołectw w tym roku przygotowało przepiękne wieńce, w głównej mierze uplecione własnoręcznie z kwiatów, ziół i zbóż. Nie brakowało ciekawych pomysłów: był ciągnik z przyczepą, były kwiaty z soczewicy, czy wielkie kosze kwiatów. Każda kopka trafiła do zasłużonej dla danej miejscowości osoby, a samemu wręczaniu towarzyszyła śpiewka ułożona specjalnie dla niej. Wśród wyróżnionych zaleźli się m.in. burmistrz Marek Mazur, poseł Zbigniew Chmielowiec, radna województwa Ewa Draus, miejscowi rolnicy, przedsiębiorcy i społecznicy. Wyjątkowe wyróżnienie spotkało także działaczy kultury z MGOK-u: Kasię i Wojtka Gwoździowskich, którzy otrzymali specjalną kopkę-niespodziankę ufundowaną przez sołtysów za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz naszej gminy. Z kolei Wojtek Gwoździowski otrzymał wieniec od Rady Osiedla w Skopaniu. Śpiewkom towarzyszył akompaniament młodzieżowej kapeli Młodzi Jaślaniacy.
Dożynki były też okazją do wręczenia odznaki „Zasłużony dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski”. W tym roku ten zaszczytny tytuł otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Baranowskiej. Z kolei wyróżnienie w postaci Anioła Dobroci wręczyli przedstawiciele Rady Osiedla w Skopaniu. Odebrała je radna powiatowa i prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Krystyna Rusin.
Na koniec części obrzędowej poznaliśmy przyszłorocznych gospodarzy dożynek gminnych. Wiecha została przekazana sołtysowi Durdów.
Podczas imprezy odbył się także koncert zespołu Interim ze Ślęzaków. Młodzi artyści, którzy pracują pod kierunkiem Łukasza Jugo zaprezentowali własne aranżacje znanych utworów. Po koncercie odbyła się zabawa taneczna do białego rana.