Mija dokładnie ćwierć wieku od momentu powołania do życia agencji wydawniczej „Korso”. Jak podkreślają specjaliści rynku mediów prasowych, to właśnie mieleckie Korso jest jednym z najstarszych tytułów, a także jednym z najważniejszych w kraju. Powstało zaraz po upadku komunizmu w Polsce. Po to, by służyć lokalnej społeczności. Srebrny jubileusz Korso odbył się w ostatni piątek, 21 października, w Karczmie Polskiej w Mielcu.
Jubileuszowa gala Korso zgromadziła wielu zacnych gości i przyjaciół wydawnictwa. Włodarzy województwa podkarpackiego, powiatu, posłów ziemi mieleckiej i kolbuszowskiej. Przedstawicieli miasta Mielca, powiatu i jednostek powiatowych także największych organizacji pozarządowych. Na gali pojawiły się także władze Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Warto podkreślić, że Korso powstało dokładnie w tym samym czasie, co mielecka strefa ekonomiczna.
Nie mogło być gali jubileuszowej bez pracowników wydawnictwa. Tych obecnych i tych, który już w Korso nie pracują. Gościliśmy także rzeczników prasowych różnych instytucji, z którymi współpracujemy w codziennej pracy redaktorskiej. Nie zawiedli też lokalni biznesmeni. Mieliśmy wyjątkowych gości: przedstawicieli Stowarzyszenia Gazet Lokalnych i Izby Wydawców Prasy.
Przyjaciele z Podhala
Galę poprowadzili dyrektor wydawnictwa AWR Korso, Anna Mokrzycka, i Jerzy Jurecki, twórca i wydawca Tygodnika Podhalańskiego, „Dziennikarz Roku” (nagroda przyznana w 2012).
O tym, jak zmieniała i rozwijała się gazeta na przełomie tych 25 lat, opowiedział ten, który wie o niej najwięcej, ten, który nazywany jest ojcem chrzestnym mieleckich niezależnych mediów, ten, który od samego początku istnienia wydawnictwa jest jej prezesem, Bogdan Rojkowicz. – Mówiąc o historii tego wydawnictwa, warto wspomnieć jego początki. Jak mówi Biblia, na początku był chaos i tak też było w przypadku Korso. Tutaj warto wspomnieć pamiętny 1991 rok. Grupa dwunastu śmiałków założyła Agencję Informacyjno-Reklamową „AIR PRESS”. Dzisiaj ta agencja nazywa się Korso. Pierwsza nazwa wydawnictwa nawiązywała do tradycji lotniczych Mielca. Tak się wtedy złożyło, że zostałem pierwszym prezesem i tak pełnię tę funkcję do dnia dzisiejszego. Rozpoczęliśmy wtedy dosyć niepewnie. Wiedzieliśmy, że po obradach „Okrągłego Stołu” nie będzie łatwo. Wiedzieliśmy tylko jedno, że trzeba i nawet należy marzyć. To były takie czasy, gdzie wreszcie zaczęliśmy marzyć o lepszym jutrze. Wtedy naszym marzeniem było tylko jedno, żeby to nasze Korso przetrwało 10 lat. Potem Korso zaczęło się rozwijać. Przeszło rewolucję technologiczną. Dziś Korso jest zarówno w wydaniu prasowym, jak i w internecie. Wszystkim, którzy mieli zaszczyt pracować w Korso, chciałbym bardzo serdecznie podziękować. To, co zostało stworzone, to był efekt wspólnej pracy. Chciałbym, żeby przez następne 25 lat również tak dobrze układała się współpraca z naszymi partnerami, czego sobie i wszystkim naszym przyjaciołom serdecznie życzę – powiedział w okolicznościowym przemówieniu Bogdan Rojkowicz, prezes Agencji Wydawniczo-Reklamowej Korso.
Korso o nich pisało i pisze
Goście obejrzeli film, na którym marszałek Władysław Ortyl, starosta Zbigniew Tymuła, wiceprezydent Jan Myśliwiec oraz Urszula Chmura, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mielcu opowiedzieli o współpracy z redakcją. Przy mównicy obecny podczas gali marszałek wspominał, jak pamięta Korso i jak jego osoba na przestrzeni lat prezentowana była na łamach gazety. Przypomnijmy również, że Władysław Ortyl jest laureatem plebiscytu Mielczanin Roku organizowanego przez Korso. Z kolei Józef Witek, również Mielczanin Roku, oprócz kilku historycznych ciekawostek przygotował piosenkę o Korso, którą zaśpiewał razem z gośćmi. Piotr Durak, były dziennikarz naszej redakcji, przedstawił publikację „25 lat Korso”, której jest głównym autorem. Zdradził, skąd nazwa Korso, opowiedział o tym, jak wyglądała praca nad książką. Opowiedział też o tym, jak wygląda praca redakcji od kuchni i o tym, że Korso to nie tylko newsroom, ale dział graficzny, dział marketingu, korekta i sztab współpracowników.
Nie tylko gazeta
Korso nie tylko wydaje gazetę, nie tylko ma swoje oddziały w Kolbuszowej i w Sanoku, ale także wydało „Encyklopedię Miasta Mielca” i „Przewodnik po Ziemi Mieleckiej”. Od lat organizuje takie konkursy i plebiscyty jak wspomniany Mielczanin Roku, Sportowiec Roku, Miss Mielca, a także Mała Miss Mały Mister, Super Sołtys, Super Strażacy, Super Gospodynie. Dziennikarze organizowali „Korsomanie” i współorganizowali „Pikniki Country”. Zdradził to kolejny film przygotowany z okazji jubileuszu. Nasi goście podczas gali dostali zadanie specjalne. Na portalu korso.pl odnaleźć datę kolejnego finału konkursu Miss Mielca. Zwycięzca otrzymał czterotomową Encyklopedię Miasta Mielca. A my, tym, którzy jeszcze nie wiedzą, przypominamy, że Miss Mielca 2017 odbędzie się 29 stycznia. Maciej Hoffman, dyrektor Generalny Izby Wydawców Prasy i Ryszard Pajura ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych i dębickiego „Obserwatora Lokalnego” w kilku słowach wspomnieli o tym, jaką rolę odgrywa Korso w organizacjach, do których należy od lat. Słowa uznania dla wydawnictwa wyrazili również nasi goście. Podziękowania za zaufanie i wsparcie w codziennej pracy prezesowi wydawnictwa Bogdanowi Rojkowiczowi i wiceprezes Sabinie Kozioł przekazały redaktor naczelne, z Mielca Monika Świetlińska, z Kolbuszowej Joanna Serafin i z Sanoka Sabina Tworek.