W dniu 26 października br. w Gruzji odbyły się wybory parlamentarne, obserwowane wspólnie przez Zgromadzenia Parlamentarne: OBWE, NATO i Rady Europy.
Polski Parlament reprezentowali członkowie Delegacji Sejmu i Senatu RP. Wybory w Gruzji obserwowała również misja Sejmu RP, do której należałem razem z pos. Markiem Rząsą (koordynator Misji, KP KO) i pos. Elżbietą Burkiewicz (KP Polska 2050 – Trzecia Droga).
W dniach poprzedzających wybory uczestniczyliśmy w Tbilisi w oficjalnych szkoleniach, obejmujących, między innymi analizę lokalnego prawa wyborczego i procedur dnia wyborów czy prezentacje dotyczące obecnej sytuacji społeczno – politycznej i rynku mediów.
W wydanym bezpośrednio po wyborach wspólnym oświadczeniu kierownictwa misji Zgromadzeń Parlamentarnych OBWE, NATO, RE poinformowano, że obserwatorzy zgłaszali, między innymi liczne zastrzeżenia do przebiegu procesu wyborczego, w tym dotyczących: opóźnień w otwieraniu lokali wyborczych, wydawania wielu kart do głosowania jednej osobie, ograniczeń praw obserwatorów i przedstawicieli partii, naruszeń tajemnicy głosowania, nieprawidłowego działania urządzeń elektronicznych (w większości lokali w Gruzji głos oddawano za pomocą takich urządzeń), faktu stałego filmowania w lokalach wyborczych, obecności materiałów kampanijnych w lokalach wyborczych lub w ich pobliżu, a także naruszeń poza lokalami wyborczymi.
Jako członkowie misji Sejmu RP w swoim oświadczeniu przedstawiliśmy szereg zaobserwowanych naruszeń i wyraziliśmy przekonanie, że wyniki tak przeprowadzonych wyborów nie odzwierciedlają w pełni woli społeczeństwa i narodu gruzińskiego.