Naród, który traci pamięć umiera

W dniu 10 września zebraliśmy się, żeby oddać hołd wszystkim, którzy zginęli podczas II wojny światowej – wojny, która zebrała najobfitsze żniwo życia ludzkiego. Szczególnie pochyliliśmy się z czcią nad Bohaterami Września 1939 roku, Patronem naszej Szkoły. O godzinie 12.00 przed budynkiem Zespołu Szkół Technicznych zgromadzili się Poseł RP Zbigniew Chmielowiec, przedstawiciele władz Sejmiku Wojewódzkiego, Powiatu i Gminy, przedstawiciele szkół, instytucji, stowarzyszeń oraz społeczności lokalnej. Mottem przewodnim akademii była Pamięć, która wplata się cieniami poległych i wyrasta z jeszcze żyjących uczestników Walki , spotykanych wśród nas na co dzień.

Kierowani słowami myślicieli, filozofów, poetów ale nade wszystko słowami Jana Pawła II „Naród, który traci pamięć umiera”  przypomnieliśmy tych wszystkich , którzy walczyli i umierali po to abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.

Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary

Dla tych, którzy odeszli, dla tych co zostają

Wszystko staje się jednym: żywi i umarli

Wszystko splata się w jedną Narodową Pamięć

Ona przeszłości i przyszłości sięga

Tymi słowami otworzyła uroczystość dyrektor szkoły Grażyna Pełka, która po powitaniu wszystkich Gości   zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego, przygotowanego przez młodzież szkoły oraz do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych zawartych w programie. W programie artystycznym przywołano najważniejsze wydarzenia, z tego tragicznego dla narodu polskiego  okresu i zaśpiewano pieśni, które stanowią muzyczny pomnik dla bohaterskich polskich żołnierzy walczących za Ojczyznę. Są one dowodem polskiego trwania. Były zawsze i niech nadal będą manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej, naszego zakorzenienia we własnej kulturze i historii, naszej pamięci. Dlatego wzorem poprzedniego roku, ulica J.Bytnara zagrzmiała głosami młodych i starszych, w pieśniach: Wojenko wojenko, Biały Krzyż, Hej chłopcy bagnet na broń, Warszawo ma, Czerwone maki na Monte Cassino. Podczas recytacji i śpiewu piosenek uczennica przyklejała na mapie Europy krzyże w miejscach bitew, kaźni, obozów, w miejscach gdzie ginęli Polacy podczas II wojny światowej. Młodzież podkreśliła że historia, dzieje narodu i pamięć o nich mają być źródłem nauki, aby to co złe naprawić, a to co było dobre uszlachetnić.

Po wystąpieniu młodzieży głos zabrał Bogdan Romaniuk Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego,który zwrócił uwagę że tegoroczne obchody są szczególne, gdyż spotkaliśmy się w rok, w którym obchodzimy setną rocznice odzyskania niepodległości. Dlatego tak ważnym jest kultywowanie pamięci o tych wszystkich, którzy oddali swe życie walcząc o wolność Ojczyzny.

Następnie Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś podkreślił ”…Niech to dzisiejsze spotkanie dla wszystkich tu obecnych będzie swoistą lekcja historii. Pamiętamy o tym, że Ci którzy zginęli zdawali najważniejszy egzamin z miłości do Ojczyzny. To dzięki nim następne pokolenia tego egzaminu nie musiały zdawać w tak ekstremalnych warunkach….”, Mówił dalej  za KS. Kardynałem Stefanem Wyszyńskim, że „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największa sztuką jest dobrze żyć dla niej”

Następnie pod tablicą, upamiętniającą żołnierzy polskich Armii Kraków – Karpaty, poległych w bohaterskim boju z najeźdźcą hitlerowskim pod Kolbuszową 9 września 1939 roku, poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Potem uczestnicy obchodów, w uroczystym pochodzie, który poprowadziła orkiestra z Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, przemaszerowali na cmentarz kolbuszowski, gdzie przy mogiłach poległych w obronie Ojczyzny podczas II wojny światowej została odmówiona modlitwa oraz złożone zostały kwiaty. Modlitwę na cmentarzu kolbuszowskim, w intencji poległych żołnierzy w obronie Ojczyzny, poprowadził Proboszcz Kolegiaty Kolbuszowskiej pw. Wszystkich Świętych Ks. kanonik Lucjan Szumierz.

Ostatnim punktem obchodów był przemarsz na kolbuszowski Rynek i złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym „Żołnierzom i bohaterom walczącym i poległym za wolność i suwerenność Ojczyzny”.