Od Austro-Węgier do Polski Niepodległej

Widowisko historyczne, koncert dla niepodległej, uroczysta msza św. – 10 czerwca w Kolbuszowej odbyły się uroczystości związane z 100.rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gościem honorowym była Wicepremier Beata Szydło. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. poseł Zbigniew Chmielowiec, Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, władze samorządowe gmin i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji oraz delegacje miast partnerskich z Ukrainy i Węgier. Widowisko obejrzały setki osób.

Obchody w Kolbuszowej rozpoczęły się o godz. 11.00 mszą św. w intencji ojczyzny oraz mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. Po nabożeństwie, odprawionym w kolegiacie pw. Wszystkich Św. zebrani przeszli na rynek.

Widowisko historyczne, poprzedziło wręczenie nagród laureatom IV Powiatowego Konkursu Twórczości Patriotycznej „Wolna i niepodległa”. Następnie wicepremier wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Podczas inscenizacji przypomniano postaci dr Jana Hupki oraz Marcina Osiniaka, działaczy niepodległościowych z Kolbuszowej z przełomu XIX i XX wieku.

W rolę doktora Jana Hupki wcielił się Wojciech Kwiatkowski aktor Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Marcina Osiniaka, zagrał jego wnuk, Jerzy Osiniak.

Wicepremier Beata Szydło wbiła pamiątkowego gwoździa w „Tarczę Niepodległości”, która będzie wisiała w budynku starostwa. Widowisko zakończyło symboliczne usunięcie godła austro-węgierskiego zawieszonego na scenie i symboliczne przejęcie władzy poprzez zawieszenie polskiego godła.

Harcerze rozdawali publiczności kotyliony oraz tekst I Brygady, która została wspólnie odśpiewana przez zgromadzonych. W programie zaplanowano również Koncert Orkiestr Dętych.

Ponadto, na rynku działała Grupa Inscenizacyjna „Walhalla” z Poznania, która zaprezentowała m.in. pokaz musztry. Dodatkową atrakcją było wypuszczenie 100 balonów w barwach narodowych.